Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie jest szkołą przeniesioną z pl. Jana Matejki w Krakowie do nowej siedziby – wyremontowanego i nowocześnie wyposażonego budynku przy ul. Macieja Miechowity 6. W skład ZSPS wchodzą następujące szkoły: Technikum Przemysłu Spożywczego nr 22 im. Maksymiliana Marii Kolbe, Szkoła Branżowa I stopnia nr 23 im. Maksymiliana Marii Kolbe również z klasami integracyjnymi, a także VIII Liceum Ogólnokształcące dla dorosłych im. Maksymiliana Marii Kolbe.
Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie oferuje także możliwość bezpłatnego kształcenia dorosłych w ramach Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych.
Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie współpracuje z renomowanymi cukierniami, piekarniami, restauracjami oraz zakładami przetwórstwa mięsa na terenie Krakowa i okolic. Od 2017 roku partnerstwo nad jakością kształcenia praktycznego nawiązała z nami Piekarnia-Cukiernia „Buczek”, a także sieć hoteli Vienna House w Krakowie, tj. Vienna House Andel`s Cracow i Vienna House Easy Cracow. Od 2018 roku w Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie funkcjonują piekarskie oraz cukiernicze klasy patronackie prowadzone przez sieć handlowo-produkcyjną Auchan Real Polska. W 2019 roku, wraz z rozpoczęciem kształcenia młodzieży w zakresie szkolnictwa branżowego w zawodzie kelnera, Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie poszerzył swoją współpracę z siecią hoteli Vienna House w Krakowie. Z kolei rok 2020 zaowocował nawiązaniem partnerstwa nad jakością kształcenia praktycznego w zawodzie przetwórcy mięsa z Zakładem Przetwórstwa Mięsnego „Płatek”, a także zakładem „Wyrobu Wędlin Lisieckich Barbara Czekaj” z Nowej Wsi Szlacheckiej. Współpraca ta opiera się na obopólnym dbaniu o wysoki poziom kształcenia zawodowego, który to z kolei przekłada się na liczne sukcesy naszych uczniów w ogólnopolskich turniejach na najlepszego ucznia w zawodzie kucharz, piekarz i cukiernik, a także w lokalnych konkursach gastronomicznych. Pracodawcy Ci przykładają dużą uwagę do rzetelnej realizacji szkolnych programów nauczania/ wymaganej prawem podstawy programowej dla danego zawodu. Swoją wiedzą i umiejętnościami dzielą się z młodocianymi nie tylko w swoich zakładach pracy, ale także w czasie organizowanych w szkole warsztatów i pokazów. Swoje umiejętności praktyczne, pod okiem instruktorów praktycznej nauki zawodu naszych partnerów, pobiera także młodzież drugich i trzecich klas technikum w czasie realizacji miesięcznych praktyk zawodowych. Pracodawcy Ci są także naszymi partnerami w podejmowanych działaniach promocyjnych oraz w czasie organizacji szkolnych konkursów zawodowych. Są sponsorami nagród, a także podmiotem przyjmującym naszych uczniów na staże wakacyjne w ramach Centrum Kształcenia Zawodowego. Wielu naszych absolwentów, zarówno szkoły branżowej I stopnia jak i technikum, jest pracownikami niniejszych zakładów pracy, co dodatkowo motywuje naszą młodzież do sumiennej realizacji swojego przygotowania zawodowego.