HISTORIA ZESPOŁU SZKÓŁ PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO W KRAKOWIE
Historia szkoły sięga roku 1958, roku rozpoczęcia działalności przy ul. Czarnowiejskiej. Szkoła Przemysłu Spożywczego została utworzona ze względu na potrzeby rozwijającego się przemysłu spożywczego, budowę nowych zakładów produkcyjnych i przekształcania się rzemiosła w przemysł. Na początku swojej działalności posiadała tylko trzy sale lekcyjne, gabinet dyrektora, sekretariat i pokój nauczycielski. Adres przy ul. Czarnowiejskiej był krótkotrwały, gdyż wkrótce szkoła przeniosła się do kamienicy czynszowej przy ul. Mickiewicza 51. Od 1968 r. siedzibą szkoły stały się budynki przy ul. św. Filipa 17. Kolejny długoletni adres ZSPS to pl. Matejki 11. Byliśmy bardzo przywiązani do tego miejsca, w okazałej starej kamienicy, tuż obok Akademii Sztuk Pięknych, Bramy Floriańskiej i Barbakanu. Niestety nie był to budynek na miarę XXI wieku i decyzją Urzędu Miasta Krakowa Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego zmienił siedzibę . Obecny adres szkoły to ul. Macieja Miechowity 6.
Pierwszym dyrektorem placówki był Bolesław Szlązak, kolejno Feliks Ruciński , Krystyna Tokarz, Anna Czajowska, Marta Niebielska- Jaszczyk, Paweł Mucha , Monika Konofalska- Wątek, a obecnie Tadeusz Zarawski.
Z upływem czasu zmieniały się nie tylko adresy szkoły, dyrektorzy i nauczyciele. Następowała również stopniowa ewolucja specjalności, w których kształcono młodzież. Dla dzisiejszych uczniów – przyszłych technologów żywności, adeptów cukiernictwa czy piekarstwa – dziwnie brzmią informacje, iż kiedyś w tej placówce kształcono np. kominiarzy. Istniały także takie specjalności jak drobiarstwo czy fryzjerstwo. Obecnie popularnością cieszą się takie zawody jak: technik technologii żywności, technik żywienia i usług gastronomicznych, kelner, cukiernik, kucharz, piekarz i wędliniarz. Szkoła oferuje także naukę w klasach integracyjnych oraz w VIII Liceum dla Dorosłych. Istnieje również możliwość poszerzania wykształcenia i nabywania nowych kompetencji w ramach Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych.
Symbole zawodów, w których kształci ZSPS widnieją na sztandarze szkoły. O historii tych zawodów oraz o nowościach branżowych wiele mówi się przy okazji okolicznościowych konkursów, turniejów i wystaw, które od lat organizują nauczyciele we współpracy z opiekunami praktyk i młodzieżą. Mamy wówczas wielu gości, którzy podziwiają dzieła sztuki cukierniczej i delektują się oryginalnymi specjałami kulinarnymi. Na stołach widnieją wtedy potrawy kuchni polskiej, ale także kuchni innych narodów, przygotowane według receptur poznanych w czasie praktyk i staży zagranicznych.
Staże i wyjazdy zagraniczne to duży atut naszej szkoły. Podczas tych praktyk młodzież ma możliwość uzyskania certyfikatów UE. Udział w wymianach międzynarodowych jest niepowtarzalną okazją do doskonalenia zawodowego i językowego. Jest to również szansa poznania innej kultury i spotkań z rówieśnikami z zagranicy. Staże zagraniczne odbywają się w ramach edukacyjnych programów unijnych (np. programu ”Leonardo da Vinci”) oraz wymian dwustronnych . Byliśmy już wielokrotnie we Francji, w Niemczech, także w Norwegii, we Włoszech, w Portugalii. Wielokrotnie gościliśmy grupy nauczycieli i uczniów z Kathe Kollwitz Schule w Offenbach k. Frankfurtu nad Menem. Corocznie wyjeżdżamy też z rewizytą do Niemiec. Nasi uczniowie brali udział w międzynarodowym konkursie piekarskim w Strasburgu, a nauczyciele w wielu szkoleniach zagranicznych, w czasie których poznali systemy szkolnictwa zawodowego krajów UE, a także nowe formy i metody nauczania przedmiotów zawodowych.
Staramy się również zaznaczyć swoją pozycję w kraju, a przede wszystkim w Krakowie. Współpracujemy z Małopolską Izbą Rzemiosła i Przedsiębiorczości, gdzie uczniowie zdają egzaminy zawodowe i czeladnicze. Naszymi partnerami są także: Krakowska Kongregacja Kupiecka, Cech Rzemiosł Spożywczych w Krakowie, OHP, Stowarzyszenie Małopolskich Kucharzy i Cukierników, Stowarzyszenie Pomocy Szkole.
Od 1993 r. szkoła zajmuje czołowe miejsca w ogólnopolskich konkursach piekarskich i cukierniczych w Poznaniu, we Wrocławiu, w Katowicach. Prezentujemy się także na targach EXPO SWEET w Warszawie. Ostatnio uczestniczymy z powodzeniem w Olimpiadzie Wiedzy o Żywności.
Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego jest też od wielu lat organizatorem małopolskiego etapu Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik i Piekarz. Dzień dzisiejszy szkoły to nowe wyzwania, przystosowana do aktualnej sytuacji ekonomicznej kraju koncepcja szkoły. Możemy ją wdrażać, gdyż posiadamy nowoczesny, wyremontowany budynek z przestronnymi salami lekcyjnymi oraz świetnie zaprojektowane i wyposażone pracownie technologiczne, w których młodzież może zdobywać umiejętności praktyczne. Szkoła ma 58 lat, lecz rozwija się dynamicznie, a dyrekcja i nauczyciele wcielają w życie nowe pomysły i podążają za tempem zmian współczesnego świata.
ZSPS przywiązuje dużą wagę do rozwijania kompetencji niezbędnych w dorosłym życiu. Najważniejszym naszym wyzwaniem jest wychowanie młodzieży w poszanowaniu uniwersalnych wartości i szacunku dla drugiego człowieka, dlatego rozwijamy też inne zainteresowania uczniów. Od lat organizowane są konkursy i projekty humanistyczne (polonistyczne, językowe, historyczne). Działa też z sukcesami wolontariat oraz koła przedmiotowe. Zdobywamy miejsca w turniejach sportowych. Dbamy też o bezpieczeństwo młodzieży – w szkole działa monitoring i wdrażane są programy profilaktyczne.
Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego jest szkołą z tradycjami i placówką, która wpisała się na trwałe w pejzaż Krakowa. Nasi absolwenci od lat odgrywają znaczącą rolę w rzemiośle, przedsiębiorstwach i firmach prywatnych. Pracują zarówno w mniejszych firmach, jak i w lokalach z historyczną przeszłością („Wierzynek”, „Hawełka”, „Noworolski”, „Jama Michalika”), a także w restauracjach i cukierniach renomowanych hoteli. Wielu z nich stało się właścicielami własnych firm i teraz szkolą nowe pokolenia młodzieży. Absolwenci dobrze radzą sobie także, pracując za granicą.
Szkoła nasza jest chętnie wybierana jako miejsce kształcenia przez absolwentów gimnazjów, zarówno z Krakowa jak i okolic, cieszy się popularnością w całym makroregionie. Ważnym atutem ZSPS jest z pewnością lokalizacja. Łatwo i szybko do nas dojechać z dworców PKS i PKP.
NASI ABSOLWENCI mogą podjąć pracę
- w zakładach żywienia zbiorowego
- w zakładach przetwórstwa spożywczego
- w laboratoriach analitycznych produktów spożywczych
- prowadzić własną działalność gospodarczą w branży spożywczej
- kontynuować naukę na uczelniach wyższych (po zdaniu egzaminu maturalnego)